0

KYK Kredi Borçlarına Düzenleme Geliyor

Sondakika olarak gündeme düşen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı açıklamada, binlerce gençin heyacanla beklediği konu olan, KYK kredi borçlarına düzenleme geleceğini söyledi.

YÜKSEK KYK ÖDEMESİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda güncellenen KYK borçları gündem olmuştu ve bir kişi geri ödeme oranının fazla olduğunu ve ödeyecek durumları olmadığını belirtmişti. Aldığı KYK kredi miktarının 2 katından fazlasını geri ödemek zorunda kalacak öğrenciler, iş bulamadıkları ve atanamadıkları için zaten ödeme yapamadıklarını , Yİ ÜFE oranında yapılan artışlarla birlikte borçların ciddi rakamlara ulaştığını, kredi borçlarının silinmesi gerektiğini söyleyip devletten bir düzenleme beklemkteydiler.

SONUNDA BAKAN AÇIKLADI: DÜZENLEME GELİYOR

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı son dakika açıklamasında “Gençlerimiz müsterih olsunlar, eser siyasetimizle onların yanındayız. Tüm imkanlarımızla onların yanındayız. Durmadan yorulmadan onların yanında olacağız. Onların umudunu yarınlara olan o güçlü ümitlerini birlikte büyüteceğiz. Karamsarlıkla onları istismar edenlere izin vermeyeceğiz. İlk kabine toplantısında sayın Cumhurbaşkanımız tüm detayları kamuoyu ile paylaşacak.” ifadelerini kullandı ve KYK kredi borçlarına düzenleme geleceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

KYK kredisi ile ilgili düzenleme kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağına yer verildi.

NASIL BİR DÜZENLEME OLACAK? KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ , FAİZLERİ SİLİNECEK Mİ?

Kredi borçlarında uygulanan Yİ ÜFE oranında güncelleme yapılması ve yüzde 138 gelen Yİ ÜFE oranının düşürülmesi bekleniyor. KYK borçlarının silinmesinin gündemde olmadığı, faizlerinin düzenleneceği ve daha makul orana indirileceği öğrenildi.

DÜZENLEMENİN YAPILACAĞI İLK KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Bakan Kasapoğlu düzenlemenin kabine toplantısında görüşüleceğini ve kabineden sonra açıklamanın geleceğini söyledi. Bu açıklama sonrası en merak edilen konu ilk kabine toplantısının ne zaman yapılacağı konusu oldu. Finans7.com olarak edindiğimiz bilgilere göre kabine toplantısının 18 Temmuz 2022 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kabine sonrası KYK borçları ile ilgili açıklama gelecek. Açıklama geldiği an sitemizde paylaşılacaktır.