0

İŞKUR İş Arayanlara Günlük 160 TL Veriyor

İŞKUR üzerinden yayımlanan son dakika açıklamasında iş arayanlar amacıyla kursların açıldığı ve kurslarda işsizlere günlük 163 lira verileceği açıklandı.


Son dakika haberi: İŞKUR çoğu kentte iş arayanlara 163 lira günlük yevmniye ile iş.


İŞKUR resmi internet adresi üzerinden yayımlanan işbaşı eğitim ve mesleki eğitim kurslarının detaylarına baktığımızda çoğu kentte iş arayan gençlere işbaşı eğitim ve mesleki eğitim kursları kapsamında günlük yevmiyeli kurs verileceği açıklandı.


İŞKUR doğrulusunda sağlanan işbaşı ve mesleki eğitim kurslarına müracaatlar bayram boyunca de devam ediyor. Biz de finans7.com olarak bu yazımıza söz hususu ilanların detaylarına yer verdik.İŞBAŞI VE MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI NEDİR?İŞKUR resmi sayfasında işbaşı eğitim ve mesleki eğitim kursları ile alakalı şu ifadelere yer verildi: “İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki tecrübe kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini çoğaltmak hedefiyle işbaşı eğitim uygulaması ve mesleki eğitim uygulamaları düzenlenmektedir.”


Söz hususu kurslara katılanlar hem meslek öğreniyor hem de meslek öğrendiği süreçte para kazanıyor.İŞKUR’A KAYITLI İŞSİZLER BAŞVURU YAPABİLİRSöz hususu ilanlara İŞKUR’a kayıtlı işsiz vatandaşlar müracaat yapabiliyor. Kayıtlı işsiz olmayan yurttaşların ise kayıt yaptırdıktan sonra müracaatını yapabileceği açıklandı. Kayıt yaptırma prosedürü ise internet üzerinden yapılabiliyor. Adaylar İŞKUR üzerinden İŞKUR’a kayıt yaptırdıktan sonra söz hususu kurslara müracaat yapabiliyor.BAŞVURU ŞARTLARIBaşvuru şartları şu şekilde:

– İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

– 15 yaşını tamamlamış olmak,

– İşverenin birinci ya da ikinci derece kan hısımı ya da eşi olmamak,

– Emekli olmamak,

– Programa başladığı tarihten önceki bir sene amacıylade uygulama düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,

– Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/uygulaması tamamlamamış olmak,

– Programa katılmama tarafında yaptırım uygulanmıyor olmak,

– İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekmektedir.VERİLECEK MAAŞKursa alıncak personellere verilebilecek günlük ödeme ile alakalı, ” İş arayan statüsündeki davetlilere günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL,” denildi. Bunun yanı sıra personellerin GSS primleri de devlet tarafındna ödenir. Geleceğin meslekleri grubundaki kurslara katılanlara ise günlük ücret ödemesi 179,95 TL olarak açıklandı.

BAŞVURU ADIMLARI


İŞKUR üzerinden uygulanabilecek müracaatlarda adımlar şu şekilde:

https://esube.iskur.gov.tr/

Yukarıdaki linke gidin. Daha sonra açılan sayfada İŞ ARAYAN yazan kısımdan giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda karşınıza çıkan ekranda ÖZGEÇMİŞ yazan kısma tıklayın.

Daha sonra karşınıza çıkan alttaki ekranda iş arama statüsünü değiştirerek AKTİF İŞ ARIYORUM olarak güncelleyin. Burada aktif iş arıyorum olarak yazmıyorsa işsiz olarak görünmüyorsunuz demektir.

Bu alanı aktife aldıktan sonra ana sayfaya gitmeniz gerekmektedir. Ana sayfada üst menüde ONLİNE İŞLEMLER bölümünü göreceksiniz. Yukarıda tespit edilen bu kısma tıkladığınızda karşınıza çıkan menüde KURS alanına tıklayarak ilanlara gidebilir ve müracaatınızı yapabilirsiniz.